Toruńskie ABC

Toruń to nie tylko Dom Kopernika czy gotyckie kościoły. Starówka toruńska to zespół składający się z zamku krzyżackiego i dwóch średniowiecznych miast. Całość jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO.

Toruń oferuje wiele ciekawych sposobów spędzenia wolnego czasu. Zatem co można robić i zobaczyć w mieście Kopernika?

Mamy starówkę, która przetrwała II wojnę światową. Spacerując po niej zobaczycie oryginalne kamienice, spichlerze czy kościoły.

Jeśli podziwianie piękna Torunia z poziomu ulicy to za mało – wejdźcie na jedną z dwóch wież udostępnionych turystom. Pierwsza, 40-sto metrowa to główna wieża Ratusza Staromiejskiego. Druga to wieża kościoła św. św. Janów. Polecam szczególnie tą ostatnią. Widok z tej ponad 50-metrowej budowli jest oszałamiający (i zdecydowanie ciekawszy niż z wieży ratuszowej). Ponadto samo wejście jest wielką przygodą.

Wąska, kręcona, średniowieczna klatka schodowa przetestuje waszą sprawność fizyczną. Wchodząc na punkt widokowy zobaczycie też największy toruński dzwon – Tuba Dei ważący ponad 7000 kg .

Piękne widoki to dopiero początek. Poznać możecie najważniejsze budowle miasta. Kościół św.św. Janów, w którym ochrzczono Mikołaja Kopernika jest jednocześnie miejscem, w którym złożono serce króla Polski Jana Olbrachta.

Świątynia ta jest również światkiem rywalizacji Torunia z Gdańskiem w XV wieku. Gdańsk wnosił wówczas Kościół Mariacki, a toruńscy mieszczanie chcieli mieć budowlę równie wspaniałą.

Odwiedzić trzeba również Ratusz Staromiejski przeznaczony obecnie w większości na muzeum. Zapoznać się tam możecie z wyglądem dawnego sądu, wyrobami dawnego rzemiosła toruńskiego czy sztuką polską powstałą po 1945 roku.

Co jeszcze można robić w Toruniu? Można wziąć udział w licznych warsztatach z wypieku pierników, odwiedzić Planetarium, gdzie dowiecie się jak działa wszechświat. Potem możecie przenieść się w świat niezwykłych opowieści związanych z miastem Kopernika. Wystarczy odwiedzić Dom Legend Toruńskich przy ul. Szerokiej. No i najważniejsze – zamówcie oprowadzanie po toruńskiej starówce z rycerzem krzyżackim!

 

 

607 36 90 26

rycerskieopowiesci@gmail.com

Rycerskie Opowieści sp. z o.o.

Toruń, ul.Sukiennicza 6/4

NIP: 9562345424, KRS:0000768101